Kochanie gdzie są dzieci? Część II

Kochanie gdzie są dzieci? Część II
Photo by Sigmund / Unsplash

Witam w kolejnym poradniku. Tym razem zajmiemy się omówieniem tworzenia stref. Jest to rozwinięcie tematyki geolokalizacji z poprzedniego artykułu. Wszystkich niezaznajomionych zapraszam do przeczytania go tutaj. Strefy w i geolokalizacja stanowią świetne połączenie dla naszych automatyzacji o których napiszę w kolejnej części.

Strefy to nic innego jak obszary na mapie (a tak naprawdę w rzeczywistości), które możemy zdefiniować. Każda z tych stref charakteryzuje się następującymi parametrami:

  • Nazwa - umowna nazwa strefy
  • Szerokość geograficzna - współrzędne środka strefy
  • Długość geograficzna - współrzędne środka strefy
  • Promień - długość promienia w metrach liczącego od środka strefy
  • Ikona - graficzne reprezentacja strefy na mapie

Załóżmy że chcemy zrobić strefę wokół Pałacu Kultury i Nauki to powyższe dane dla tego przypadku mogą wyglądać następująco:

  • Nazwa - Pałac Kultury
  • Szerokość geograficzna - 52.231888
  • Długość geograficzna - 21.005967
  • Promień - 150
  • Ikona - mdi:transmission-tower

Efektem powyższej konfiguracji będzie zaznaczona okrągła strefa o promieniu 150 metrów wokół Pałacu Kultury i Nauki jak na poniższym ekranie.

Pytanie skąd pobrać współrzędne geograficzne miejsca wokół którego chcemy stworzyć strefę? Oczywiście z pomocą przychodzą mapy Google. Wystarczy znaleźć na mapie interesujący nas punkt. Nacisnąć prawy przycisk myszy. Z wyświetlonego menu wybrać opcje Co tu jest?, a w wyświetlonym na dole oknie mamy potrzebne współrzędne. Zobaczcie na rysunek poniżej.

No dobrze ale po co nam to? Strefy obsługują dwa zdarzenia take jak enter/leave. Czyli wejście w obszar strefy i wyjście z obszaru strefy. Te zdarzenia natomiast w połączeniu z geolokalizacją osób umożliwiają uruchamianie wymyślonych przez nas automatyzacji w stylu: wyłącz ogrzewanie gdy wyszedłem z domu lub wyślij mi wiadomość gdy dziecko wejdzie/wyjdzie ze szkoły. Wyobraźnia tak naprawdę jest granicą. Jednak o tym jak to wykorzystać w automatyzacjach będzie część następna.

Zatem na koniec pozostaje nam już tylko jedna rzecz. Wyjaśnić jak dodać strefę w HA. No to zaczynamy.

Strefy dodajemy przez moduł Integracji, który opisałem przy okazji innego artykułu. Niezaznajomionych odsyłam do niego. Na liście dostępnych integracji znajdujemy i wybieramy integrację Strefa. Naszym oczom pojawi się poniższe okno.

Uzupełniamy je danymi np.: z wcześniejszego przykładu Pałacu Kultury i Nauki. Zatwierdzamy i od tej pory na mapie będziemy mieli nową strefę. Checkbox Pasywnie możemy zaznaczyć, jeżeli nie chcemy aby strefa była widoczna na mapie oraz aby encje w niej znajdujące nie przyjmowały jej jako statusu. Jednak w pełni będzie można korzystać z takiej strefy w automatyzacjach.

Na koniec jeszcze tylko dodam, że definicja lokalizacji naszego domu (ta z początkowej konfiguracji HA) tworzy automatycznie strefę o nazwie Home o promieniu 100 metrów (nie jest ona widoczna w integracjach). Jeżeli byśmy chcieli zmienić ten obszar to musimy dodać strefę o nazwie Home i naszych parametrach np.: inny promień. Nadpisze ona wtedy te dane stworzone przez konfigurację lokalizacji naszego domu.

W takim razie to koniec na ten moment. W następnym artykule połączymy wiedzę z części I i II i stworzymy automatyzacje bazujące na lokalizacjach. Zachęcam do kontaktu. Komentarze są Wasze. Cześć

Read more