Teraz gdy już mamy uruchomionego Home Assistant'a nie pozostaje nam nic innego jak zacząć dodawać do niego różnego rodzaju urządzenia aby móc na spokojnie nimi zarządzać. Ponieważ tak jak już wielokrotnie pisałem nasz system wspiera urządzenia wielu producentów nie ma jednej metody na ich dodawanie. Jednak sposób dodawania każdego urządzenia jest szczegółowo opisany na stronach Home Assistant'a. Obecnie jest tego grubo ponad tysiąc różnego rodzaju urządzeń, czujników czy innych systemów. Zobaczcie sami.
To jakie urządzenia powinniśmy dodać tak naprawdę zależy od nas. Ja mam kilka zasad doboru urządzeń, które chcę używać. Na przykład, jeżeli chcę kupić oświetlenie do domu to patrzę w odpowiednią kategorię na stronie podanej wcześniej i sprawdzam jakie są dostępne rozwiązania działające z HA. Następnie weryfikuję je na stronach producentów lub w sklepach (chociaż w Polsce jest to raczej trudne). Dobieram te, które mi odpowiadają funkcjonalnością, ceną czy stylistyką. Staram się dobierać rozwiązania znane, popularne lub sprawdzone przez społeczność. Mając zakupione urządzenie nie pozostaje mi nic innego jak dodać je zgodnie z instrukcją do systemu.
Jednak aby nie zostawiać Was samych ze wszystkim, na początek pokażę najprostszy sposób dodawania urządzeń czyli encji, gdyż każde zarządzalne coś (to nie zawsze musi być fizyczne urządzenia np.: można zrobić integrację z kalendarzem Google) w Home Assistant'cie nazywamy encją. Do naszego artykułu posłużymy się urządzeniami IKEA z serii TRÅDFRI, które szczerze polecam dla początkujących zapaleńców. W moich poradnikach systematycznie będę podawał konkretne przykłady na konkretnych urządzeniach, które sam sprawdziłem jednak jeżeli macie jakieś pytania już teraz to piszcie w komentarzach.
Wspomniane urządzenia działają w ten sposób, że wszelkiego rodzaju elementy z tej serii komunikują się z tak zwaną bramką, która jest konieczna aby te urządzenia mogły działać. Natomiast Home Assistant potrafi komunikować się bezpośrednio właśnie z nią i przejąć zarządzanie wszystkimi podpiętymi do niej urządzeniami. Więc jeżeli mamy tego wiele np.: duża ilość żarówek, włączników itp. nie musimy integrować się z każdym z tych elementów indywidualnie. Wystarczy, że mamy połączenie do bramki i automatycznie każde aktualne i dodane w przyszłości urządzenie TRÅDFRI pojawi się w HA.
Jeżeli chodzi o sam proces dodawania bramki do naszego systemu to jest on bardzo prosty. Wykorzystuje niedawno powstały moduł integracji co upraszcza cały proces.
- Logujemy się do naszego systemu i wybieramy menu Konfiguracja, a następnie Integracje jak na poniższym rysunku:

2. W kolejnym kroku możemy wybrać integrację z listy dostępnych (ikona plusa w prawym dolnym rogu) lub jeżeli system wykrył urządzenia w naszej sieci to sam zasugeruje konfigurację wykrytych urządzeń.

Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, które w przypadku IKEA TRÅDFRI ograniczają się do podania kodu bezpieczeństwa, który znajduje się na spodzie bramki.

Po tej czynności naszym oczom powinien pojawić się ekran z wykrytymi urządzeniami. Już na tym etapie istniej możliwość przypisania ich do pomieszczeń jednak możemy wykonać to w późniejszym etapie.

Teraz już na oknie głównym systemu możemy znaleźć dodane przez nasz urządzenia i śmiało je obsługiwać (np.: włączać/wyłączać światło). Mamy też dostęp do różnego rodzaju informacji dodatkowych dotyczących tych urządzeń np. stan poszczególnych baterii we włącznikach. Jednak pamiętajmy - to żaden inteligentny dom! To dopiero początek drogi.

Jak widać z powyższego opisu dodawanie encji, które są objęte gotowymi integracjami jest banalnie proste. Niestety nie każde urządzenie da się tak łatwo dodać, chociaż ich lista z wydania na wydanie rośnie. Jednak prędzej czy później trafimy na rozwiązanie, które będzie wymagało od nas większej ilości zabawy. W szczególności modyfikowania odpowiednich plików konfiguracyjnych. Do takich rozwiązań należy chociażby integracja z kalendarzem Google, której przykład podam już niedługo przy okazji definiowania scenariuszy automatyzacji. Jednak zanim to uczynimy musimy zrozumieć jak działają dodatki/plugin'y do Home Assistant'a. O tym natomiast w następnym poradniku.
Komentarze