Jak zacząć - Instalacja Home Assistant

Jak zacząć - Instalacja Home Assistant
Photo by Sigmund / Unsplash

W poprzednim artykule napisałem o tym co sprawia, że nasz dom jest inteligentny. Podsumowując, chodzi o wszystkie możliwe automatyzacje, które sprawiają, że nasze życie jest wygodne, prostsze i przyjemniejsze gdyż bardziej możemy cieszyć się z użytkowanej przestrzeni. Jednak by to wszystko było możliwe to najpierw musimy wyposażyć nasz dom w wiele różnego rodzaju urządzeń, czujników itp. Musimy również mieć system, który umożliwi komunikację pomiędzy nimi, a dodatkowo umożliwi tworzenie różnego rodzaju scenariuszy zachowań czyli nasze upragnione automatyzacje. I tu właśnie pojawia się Home Assistant w pełni darmowe oprogramowanie. To właśnie dzięki niemu będziemy mogli połączyć wszystko w spójną całość.

Jednak chcąc z niego korzystać musimy najpierw go zainstalować, a jak to zrobić dowiecie się właśnie z poniższego poradnika.

Jest wiele różnych sposobów instalacji systemu Home Assistant'a jednak ja skupię się tylko na jednej z nich - instalacji na dedykowanym komputerze przy wykorzystaniu Hass.io (zintegrowany system operacyjny wraz z oprogramowaniem Home Assistant). Do tego będziemy potrzebować wspomniany wcześniej komputer. Do większości zastosowań wystarczy Raspberry Pi 4 Model B. Cena takiego komputera to od 300 - 450 PLN w zależności od konfiguracji i akcesoriów dodatkowych.

Gdy posiadamy już dedykowany komputer to kolejnym krokiem jest pobranie obrazu instalacyjnego ze strony producenta. Zalecam wybór wersji (RC) Raspberry Pi 4 Model B 32bit.

Wybór poprawnego iso

Po pobraniu należy wgrać pobrany obraz na kartę SD przy użyciu oprogramowania balenaEtcher. Oprogramowanie jest dostępne na większość platform systemowych, a jego instalacja nie powinna stwarzać problemów. Gy mamy juz zainstalowane wspomniane oprogramowanie to przegranie obrazu na kartę SD składa się z wykonania poniższych kroków:

Wybranie pobranego obrazu do przegrania na kartę SD

wybór obrazu

Wybranie dysku SD na który chcemy przegrać obraz.

wybór karty sd

Rozpoczęcie procesu przegrywania

rozpoczęcie procesu

Gdy mamy już wszystko wgrane to przekładamy kartę do naszego Raspberry i uruchamiamy. Postęp instalacji możemy sprawdzać wywołując w przeglądarce adres

https://hassio.local:8123

Jeżeli powyższe nam nie działa to możliwe, że router nie wspiera mDNS wtedy jedynym rozwiązaniem jest zweryfikować na routerze jaki adres został przydzielony do naszego Raspberry i połączyć się z jego użyciem, np:

 https://192.168.1.111:8123

Po krótkiej chwili jedyne co nam zostaje to przejście przez szybką konfigurację:

  1. Utworzenie nowego użytkownika .
ekran logowania

2. Podanie lokalizacji naszego domu:

lokalizacja domu

3. Podanie ewentualnych integracji (można opuścić, omówimy to w innym poradniku). Gotowe, jesteśmy zalogowani do nowego systemu.

pierwsze logowanie

To tyle w tej części. Jesteśmy teraz posiadaczem nowego systemu do sterowania naszym domem jednak to dopiero początek naszej przygody. Zapraszam więc do kolejnego poradnika w którym dowiemy się co tak naprawdę powinniśmy dalej zrobić.

Jeżeli będziecie mieć jakieś problemy to piszcie w komentarzach postaram się pomóc jak tylko będę mógł.

Poniżej również film pokazujący jak dokonać instalacji Home Assistant w środowisku Proxmox oraz Unraid. Połączenie, które zdecydowanie polecam.

Read more