W poprzednim artykule napisałem o tym co sprawia, że nasz dom jest inteligentny. Podsumowując, chodzi o wszystkie możliwe automatyzacje, które sprawiają, że nasze życie jest wygodne, prostsze i przyjemniejsze gdyż bardziej możemy cieszyć się z użytkowanej przestrzeni. Jednak by to wszystko było możliwe to najpierw musimy wyposażyć nasz dom w wiele różnego rodzaju urządzeń, czujników itp. Musimy również mieć system, który umożliwi komunikację pomiędzy nimi, a dodatkowo umożliwi tworzenie różnego rodzaju scenariuszy zachowań czyli nasze upragnione automatyzacje. I tu właśnie pojawia się Home Assistant w pełni darmowe oprogramowanie. To właśnie dzięki niemu będziemy mogli połączyć wszystko w spójną całość.
Jednak chcąc z niego korzystać musimy najpierw go zainstalować, a jak to zrobić dowiecie się właśnie z poniższego poradnika.
Jest wiele różnych sposobów instalacji systemu Home Assistant'a jednak ja skupię się tylko na jednej z nich - instalacji na dedykowanym komputerze przy wykorzystaniu Hass.io (zintegrowany system operacyjny wraz z oprogramowaniem Home Assistant). Do tego będziemy potrzebować wspomniany wcześniej komputer. Do większości zastosowań wystarczy Raspberry Pi 4 Model B. Cena takiego komputera to od 300 - 450 PLN w zależności od konfiguracji i akcesoriów dodatkowych.
Gdy posiadamy już dedykowany komputer to kolejnym krokiem jest pobranie obrazu instalacyjnego ze strony producenta. Zalecam wybór wersji (RC) Raspberry Pi 4 Model B 32bit.

Po pobraniu należy wgrać pobrany obraz na kartę SD przy użyciu oprogramowania balenaEtcher. Oprogramowanie jest dostępne na większość platform systemowych, a jego instalacja nie powinna stwarzać problemów. Gy mamy juz zainstalowane wspomniane oprogramowanie to przegranie obrazu na kartę SD składa się z wykonania poniższych kroków:
Wybranie pobranego obrazu do przegrania na kartę SD

Wybranie dysku SD na który chcemy przegrać obraz.

Rozpoczęcie procesu przegrywania

Gdy mamy już wszystko wgrane to przekładamy kartę do naszego Raspberry i uruchamiamy. Postęp instalacji możemy sprawdzać wywołując w przeglądarce adres
https://hassio.local:8123
Jeżeli powyższe nam nie działa to możliwe, że router nie wspiera mDNS wtedy jedynym rozwiązaniem jest zweryfikować na routerze jaki adres został przydzielony do naszego Raspberry i połączyć się z jego użyciem, np:
https://192.168.1.111:8123
Po krótkiej chwili jedyne co nam zostaje to przejście przez szybką konfigurację:
- Utworzenie nowego użytkownika .

2. Podanie lokalizacji naszego domu:

3. Podanie ewentualnych integracji (można opuścić, omówimy to w innym poradniku). Gotowe, jesteśmy zalogowani do nowego systemu.

To tyle w tej części. Jesteśmy teraz posiadaczem nowego systemu do sterowania naszym domem jednak to dopiero początek naszej przygody. Zapraszam więc do kolejnego poradnika w którym dowiemy się co tak naprawdę powinniśmy dalej zrobić.
Jeżeli będziecie mieć jakieś problemy to piszcie w komentarzach postaram się pomóc jak tylko będę mógł.
Poniżej również film pokazujący jak dokonać instalacji Home Assistant w środowisku Proxmox. Połączenie, które zdecydowanie polecam.
Komentarze