Teraz coś dla rodziców, ewentualnie zazdrośników z potrzebą monitorowania swoich drugich połówek, a tak naprawdę coś dla tych co chcą uzależnić swoje automatyzacje od lokalizacji mieszkańców. Załóżmy, że chcemy uzyskać efekt kiedy system obniży temperaturę ogrzewania w domu gdy nikogo w nim nie ma. Jak łatwo się domyślić podstawową informacją w takiej automatyzacji jest informacja o tym kiedy nikogo nie ma w domu. Oczywiście jest wiele sposobów aby to osiągnąć jednak ja opiszę według mnie najprostszy do realizacji, pewnie też najtańszy, a jednocześnie całkiem skuteczny. Czyli geolokalizacji osób przy użyciu ich telefonów.
Jak wiemy w dzisiejszych czasach każdy z nas biega z telefonem w garści i rzadko kiedy się z nim rozstaje. Do tego każdy z telefonów obecnie posiada możliwość podawania swojej lokalizacji przy użyciu GPS'a. Oczywiście dokładność tego rozwiązania nie poda nam pokoju w jakim się znajdujemy ale to czy jesteśmy w domu, pracy czy szkole jak najbardziej. To natomiast jest informacja wystarczająca aby obsłużyć większość automatyzacji bazujących na lokalizacjach. W tym tą o której wspomnieliśmy na początku artykułu. Dodatkowo dzięki powiązaniu telefonu z HA będziemy mieli stały podgląd na lokalizację osób (ich telefonów) w systemie co świetnie się sprawdza gdy włączamy dostępną w HA mapę. Dzięki temu nie tylko szybko możemy określić gdzie kto się znajduje ale również możemy łatwo wyliczyć czas kiedy kto dotrze na przykład do domu. Używając integracji HA z usługą Waze do wyliczania czasu powrotu możemy uwzględniać korki, rodzaj transportu itp. Więc jak widać otrzymujemy szereg różnych możliwości.
No dobrze ale od początku. Chcąc powiązać telefon z HA należy na tym telefonie zainstalować odpowiednią aplikację. Tu wybór jest szeroki w zależności od systemu operacyjnego telefonu. Z racji, że osobiście nie posiadam rozwiązań Apple wszystkie poniższe przykłady dotyczą Androida. Jednak na iOS można znaleźć ich odpowiedniki. Najciekawszy z nich to oficjalna aplikacja HA, którą znajdziecie w AppStore.
Zatem można użyć aplikacji Owntrack gdy chcemy tylko przesyłać informacje o lokalizacji lub można użyć bardziej dedykowanej dla HA aplikacji, która pozwoli nie tylko podawać dane gdzie znajduje się telefon ale przy okazji ułatwi korzystanie z HA na telefonie. Ja osobiście skłaniam się ku temu drugiemu rozwiązaniu. Dlatego niniejszy artykuł będzie bazował na aplikacji Ariela (jest wersja darmowa i płatna) z punktu widzenia geolokalizacji nie ma znaczenia której użyjecie chociaż zachęcam do wersji płatnej bo jest to naprawdę świetna, niedroga aplikacja, a twórców warto wspierać. Szczególnie, że obsługuje bibliotekę rodzinną więc jednym zakupem możemy dokonać instalacji dla wszystkich bliskich.
W pierwszym kroku instalujemy aplikację. Myślę, że z tym każdy sobie poradzi i nie będziemy tego procesu opisywać w niniejszym poradniku. Następnie uruchamiamy aplikację pierwszy raz i rozpoczynamy jej konfigurację na kolejnych ekranach.
Podajemy sieć domową aby aplikacja używała połączenia lokalnego gdy jesteśmy w sieci domowej i adresacji zewnętrznej gdy jesteśmy poza nią

Następnie podajemy certyfikat jeżeli taki posiadamy i jest wymagany do połączeń. Myślę, że większość z Was będzie mogła ten krok pominąć. Szczególnie jeżeli połączenie szyfrowane było wykonane zgodnie z moim wcześniejszym poradnikiem.

Na kolejnym ekranie podajemy adres lokalny naszego serwera HA

A po nim podajemy adres zewnętrzny serwera HA

Na koniec podajemy użytkownika i hasło/token. Sugeruję aby dla każdego konfigurowanego telefonu używać konta jego właściciela. Oczywiście konto wcześniej musimy utworzyć w systemie HA

Po połączeniu naszym oczom pojawi się ekran startowy aplikacji z którego możemy śmiało zarządzać serwerem i wszystkimi encjami. Jednak my chcemy geolokalizację więc musimy wykonać kilka kroków więcej. Z bocznego menu wchodzimy do ustawień aplikacji.
- Wybieramy sekcję Common i włączamy opcję Allow background running. Dzięki temu będziemy mieli aktualizacje w czasie rzeczywistym, a aplikacja się nie wyłączy.
- W Device Name podajemy nazwę urządzenia tak jak będzie ono widoczne w HA. Podajemy tu np. imię właściciela.
- Włączamy również opcję Start at boot aby aplikacja sama uruchamiała się po restarcie telefonu.
- Wybieramy sekcję Device Tracker. Zezwalamy aplikacji Ariela na dostęp do lokalizacji urządzenia. Włączamy opcje Device Tracker jak również Device Tracker - Mobile App. Można jeszcze dostosować opcje w sekcji Others ale wartości początkowe wystarczają w większości przypadków dlatego nie będę ich tu opisywał. Odsyłam do filmu w którym je omówiłem.
- I to tyle. Teraz śmiało możemy przejść do HA i w sekcji mapy zobaczymy ikonę reprezentującą nasze urządzenie, a tym samym naszą lokalizację

W tej części poradnika to wszystko. Mamy już podłączony telefon do naszego HA. Możemy śledzić jego lokalizację. Więc w następnej części pokażę jak zarządzać strefami w HA i wykorzystać geolokalizację oraz strefy w automatyzacjach.
Zachęcam do obejrzenia filmu na początku tego artykułu. Objaśniam w nim nie tylko zakres tego poradnika ale również omawiam trochę szerzej możliwości samej aplikacji Ariela.
Oczywiście już tradycyjnie zachęcam do komunikacji ze mną oraz do innych materiałów zarówno na blogu jak i na kanale YouTube. Każda informacja z Waszej strony pozwala mi poprawiać jakość publikowanych treści.
Komentarze