Dodatki, dodatki, dajcie je wszystkie

Dodatki, dodatki, dajcie je wszystkie

Home Assistant jako rozwiązanie OpenSource jest otwarty na społeczność, która jak to w wielu dobrych projektach potrafi zrobić wspaniałe rzeczy. Jednym z głównych elementów w którym każdy może rozbudować funkcjonalność HA są dodatki/add-on. Dają one nowe funkcjonalności do całego systemu. Wytłumaczę  je na przykładzie rozwiązania, które da nam dostęp do plików konfiguracyjnych. Będziemy tego potrzebować aby dodać kolejne elementy systemu i wycisnąć z naszego Systemu maksimum jego możliwości.

Nie przedłużając, zaczynajmy. Po pierwsze, trzeba z menu wybrać pozycję Hass.io oraz zakładkę ADD-ON STORE. Następnie na liście dodatków wybrać FileEditor.

Pojawi się karta szczegółów wybranego dodatku na której widzimy przycisk INSTALL. Jak łatwo się domyślić - naciskamy!

Po chwili będziemy mieli nasz dodatek zainstalowany i gotowy do uruchomienia.

Włączamy jeszcze przełącznik Show in sidebar aby łatwo sięgać do dodatku z lewego menu. Następnie nie pozostaje nam nic innego jak go uruchomić. Wciskamy więc przycisk START.

Gdy dodatek się uruchomi to po prostu wybieramy przycisk "klucza" z lewego menu i cieszymy się rozbudowanym edytorem, który umożliwi nam edycję plików konfiguracyjnych.  Dla testu możemy wybrać katalog config i plik configuration.yaml (jest to główny plik konfiguracyjny systemu - zalecam ostrożność). Powinniśmy zobaczyć edytor z zawartością pliku.

I to tyle na teraz. Zachęcam do zapoznania się z innymi dodatkami jednak zachowajcie przy tym ostrożność bo nie wszystkie są tak proste jak powyższy. Oczywiście zachęcam do zadawania pytań i sugestii w komentarzach.

Do kolejnego poradnika!

Read more