Home Assistant jako rozwiązanie OpenSource jest otwarty na społeczność, która jak to w wielu dobrych projektach potrafi zrobić wspaniałe rzeczy. Jednym z głównych elementów w którym każdy może rozbudować funkcjonalność HA są dodatki/add-on. Dają one nowe funkcjonalności do całego systemu. Wytłumaczę  je na przykładzie rozwiązania, które da nam dostęp do plików konfiguracyjnych. Będziemy tego potrzebować aby dodać kolejne encje (te dla których nie ma gotowych integracji) i wycisnąć z naszego Systemu maksimum jego możliwości.

Nie przedłużając, zaczynajmy. Po pierwsze, trzeba z menu wybrać pozycję Hass.io oraz zakładkę ADD-ON STORE. Następnie na liście dodatków wybrać IDE.

Pojawi się karta szczegółów wybranego dodatku na której widzimy przycisk INSTALL. Jak łatwo się domyślić - naciskamy!

Po chwili będziemy mieli nasz dodatek zainstalowany i gotowy do uruchomienia. Jednak zanim to zrobimy musimy zmienić jeden parametr konfiguracji. Przewijamy zatem ekran na dół do sekcji Config i zmieniamy parametr ssl z true na false i zapisujemy zmiany przyciskiem SAVE. Jak na poniższym obrazku.

Wiem, że nie wygląda to bezpiecznie ale nasz System na ten moment działa po protokole http, a nie po https. Uspokajając, niedługo się to zmieni ale dajcie mi jeszcze chwilę, muszę skończyć poradnik.

Wracając do naszego dodatku to teraz nie pozostaje nam nic innego jak go uruchomić. Wracamy zatem na początek strony i wciskamy przycisk START

Gdy dodatek się uruchomi to po prostu wybieramy przycisk OPEN WEB UI i cieszymy się rozbudowanym edytorem, który umożliwi nam edycję plików konfiguracyjnych.  Dla testu możemy wybrać katalog config i plik configuration.yaml (jest to główny plik konfiguracyjny systemu - zalecam ostrożność). Powinniśmy zobaczyć edytor z zawartością pliku.

I to tyle na teraz. Zachęcam do zapoznania się z innymi dodatkami jednak zachowajcie przy tym ostrożność bo nie wszystkie są tak proste jak powyższy. Oczywiście zachęcam do zadawania pytań i sugestii w komentarzach.

Do kolejnego poradnika!