Dodajemy obsługę kamer
Jest kilka sposobów na dodanie kamer do HA. Do najpopularniejszych należą: dodanie bezpośrednio do systemu, dodanie przez oprogramowanie zewnętrzne np.: Synology Surveillance Station czy inne. W niniejszym poradniku opiszę właśnie sposób z użyciem dodatkowego darmowego oprogramowania (motionEye), które możemy zainstalować jako dodatek do naszego HA. Wybieram ten sposób bo według mnie ma on kilka plusów:
- Instalacja oprogramowania jako dodatek do HA jest szybka i łatwa
- Dedykowane oprogramowanie do kamer daje większe możliwości niż bezpośrednie podłączenie ich do HA
- W przypadku niedziałania systemu HA (np. po nieudanym update itp.) dalej możemy korzystać z kamer - ważne aby tylko docker z dodatkiem działał. Ten natomiast o ile działa serwer ciężko zepsuć.
Jednak zanim zaczniemy moja mała uwaga:
Obsługa kamer dosyć mocno obciąża serwer w szczególności jeżeli myślimy o detekcji ruchu czy rozpoznawaniu twarzy. Dlatego nie zaleca się robienia tego na serwerze typu RPI4.
Gdy HA mamy na takim właśnie serwerze to polecam zainstalować wspomniane przeze mnie oprogramowanie na dedykowanej maszynie x86. Tak się składa że motionEye możemy zainstalować na praktycznie dowolnym linuxie (jednak taka instalacja nie jest zakresem tego poradnika).
No więc zaczynamy!
Krok 1 - Instalacja motionEye
Tak jak powiedziałem wcześniej, instalujemy go jak każdy inny dodatek. Zatem przechodzimy do sekcji Supervisor->Add-on Store. Odnajdujemy dodatek motionEye i naciskamy Install. Czekamy aż proces się zakończy.
Opcjonalnie możemy włączyć opcję Auto update (myślę, że nie muszę tłumaczyć co ona robi) oraz Show in sidebar (jeżeli chcemy mieć łatwiejszy dostęp do konsoli motionEye).
Pozostaje konfiguracja. Na ten moment jedyne co potrzebujemy zrobić to włączyć lub wyłączyć obsługę ssl w zależności od preferencji. Odpowiada za to parametr ssl: gdzie ustalamy wartość true/false. Oczywiście zalecam true.
Mając gotową konfigurację możemy uruchomić dodatek - Start
Krok 2 - Dodajemy kamerę do motionEye
Przechodzimy na interfejs motionEye i logujemy się przy użyciu następujących poświadczeń: admin z pustym hasłem (oczywiście zalecam zmianę).
Zobaczymy interfejs motionEye z poniższym linkiem, który klikamy

Kolejne kroki mogą się różnić w zależności od tego jaką kamerę posiadamy i jaką chcemy dodać. Ja pokażę to na przykładzie kamery ONVIF jaką posiadam. Myślę jednak, że dla innych kamer nie powinno być również problemu bo większość danych da się uzyskać z samej kamery. Na dołączonym do tego artykułu filmie podaje jeszcze jeden sposób na pozyskanie informacji o kamerze.
- Wybieram kamerę sieciową - Network Camera
- Podaje adres - w moim przypadku to: rtsp://192.168.1.84/1
- Podaje użytkownika - admin
- Podaje hasło - (pozwolicie, że go nie podam :) )
- Jeżeli wszystko powyżej jest poprawne to w ostatnim polu Camera powinno pojawić się źródło obrazu do wyboru. Najczęściej to pierwsze jest dobre.
- Zatwierdzamy OK
Czyli moja, przykładowa konfiguracja wygląda następująco:

Po dodaniu kamery należy ja skonfigurować. Na potrzeby tego poradnika zrobimy podstawową konfigurację bez wnikania w szczegóły (to będzie zakresem kolejnych poradników).
W sekcji Video Device zmieniamy nazwę kamery - pole Camera Name (u mnie to KTaras) i rozdzielczość - pole Video Resolution (moja kamera działa w FullHD więc wybieram 1920x1080).

Kolejna rzecz jaką musimy zmienić to włączenie wysyłania obrazu przez kamerę (powinno być standardowo włączone ale upewniamy się). Będzie to konieczne do integracji kamery z HA. Dlatego sprawdzamy sekcję Video Streaming czy wygląda następująco:

Zalecam zmianę wartości Streaming Frame Rate na jakąś wyższą dopasowaną do możliwości kamery. Resztę na ten moment zostawiamy bez zmian. Będziemy jeszcze do tego wracać w kolejnych poradnikach.
Teraz pora dodać kamerę do HA
Krok 3 - Dodanie kamery do Home Assistant
Na początek musimy dodać konfigurację kamery do naszego HA. W tym celu robimy modyfikację pliku configuration.yaml. dodajemy do niego następujące wpisy:
camera:
- platform: mjpeg
name: Kamera na tarasie
mjpeg_url: http://192.168.1.52:8081
W powyższej konfiguracji ważnym elementem jest parametr mjpeg_url ten adres bierzemy z motionEye z sekcji Video Streaming dla danej kamery (którą widzimy na obrazku wcześniej). Znajdziemy tam przydatne linki:

Interesujący nas to Streaming URL. Klikamy go i pokazany adres kopiujemy właśnie do parametru mjpeg_url. Teraz robimy restart serwera HA.
Po restarcie powinna pojawić się encja zaczynająca się od camera.<nazwa>. Sprawdzamy to w Narzędzia deweloperskie->Stany. Jeżeli jej nie ma to musimy zweryfikować wpisaną konfigurację. Jeżeli jest to przechodzimy do ostatniego elementu czyli dodania kamery do naszego interfejsu.
Przechodzimy na miejsce w interfejsie gdzie chcemy wyświetlić obraz z kamery. Przełączamy się na tryb Konfiguracja interfejsu i dodajemy np. nową kartę Obraz encji. Konfigurujemy ją w następujący sposób:

Głównie w polu encji i encji kamery podajemy naszą encję kamery. Po czym zapisujemy kartę.
Po tym wszystkim mamy podłączoną kamerę do naszego HA. W kolejnych krokach wykorzystamy dodatkowe możliwości motionEye oraz tradycyjnie pobawimy się automatyzacjami bo to one są sercem całego inteligentnego domu.

Na ten moment to wszystko. Tradycyjnie komentarze są Wasze.
Do następnego artykułu. Cześć.
Komentarze