W tym poradniku zainstalujemy i skonfigurujemy narzędzie, które umożliwi nam definiowanie automatyzacji w naszym domu. Jednak zanim zaczniemy instalację to kilka zdań wprowadzenia.
Tak jak wielokrotnie pisałem cała ta inteligencja naszego domu to nic innego jak zaprogramowana automatyzacja. Wszystkie te czynności w stylu przyciemnij światło gdy włączam telewizor, włącz światło gdy jest ciemno i wykryjesz ruch, włącz kamery gdy nikogo nie ma w domu to nic innego jak zaplanowane i oprogramowane przez nas zachowania. Żeby zadziałały to, po pierwsze musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć, a po drugie musimy mieć możliwość nauczenia ich nasz system zarządzania domem. W naszym przypadku tym systemem jest Home Assistant. Więc oczywiście w naszym HA w łatwy sposób możemy dodać reguły automatyzacji. Do prostych zadań są wygodne kreatory tak jak na rysunku poniżej.

Jednak my nie skorzystamy z mechanizmów wbudowanych w Home Assistant'a. Nie dla tego, że są złe ale istnieje jedno rozwiązanie, które na ten moment według mnie nie ma konkurencji. Umożliwia tworzenie bardzo rozbudowanych scenariuszy/procesów automatyzacji w prosty, bardzo czytelny sposób, a jednocześnie szybko i wygodnie. Zobaczcie na poniższy fragment procesu, który steruje ogrzewaniem u nas w domu.

Powyższy rysunek to tak jak pisałem fragment procesu, który odpowiada za sterowanie ogrzewaniem. Stworzenie go, razem z przemyśleniem wszystkiego zajęło mi jakieś 30 - 40 min. Gdybym chciał odzwierciedlić to używając mechanizmów wbudowanych w HA pewnie straciłbym pół dnia, a ewentualna modyfikacja byłaby udręką. W narzędziu o którym piszę nie ma takiego problemu wszystko jest czytelne i łatwo to zmieniać. Dodam jeszcze, że zaimplementowany proces pozwolił mi obniżyć rachunki miesięczne za gaz o ok. 100 PLN. Co w całym okresie grzewczym przekłada się na kwotę, którą można wydać na kolejne zabawki.
No dobrze ale co to za magiczne narzędzie o którym tu wspominam. Jest to oprogramowanie Node-RED. Produkt początkowo był stworzone przez IBM. Obecnie jednak jest całkowicie niezależny i w pełni darmowy. Jest to rozwiązanie do definiowania zachowań urządzeń szeroko pojętego internetu rzeczy. Dzięki temu doskonale się sprawdza również w naszych zastosowaniach. Co więcej rozszerza jeszcze bardziej zakres urządzeń i systemów, które możemy zintegrować z HA.
Dobrze, przejdźmy do sedna czyli zainstalujmy Node-RED'a w naszym systemie. Robimy to tak samo jak z każdym innym dodatkiem, o czym pisałem w poprzednim artykule. W skrócie: znajdujemy dodatek na liście możliwych do zainstalowania. Następnie uruchamiamy proces instalacji. Czekamy na koniec. Dodatkowo zaznaczamy opcję Show in sidebar aby interfejs Node-RED był dostępny z konsoli HA (będziemy tam często zaglądać więc tak będzie wygodniej).
Zmieniamy konfigurację w sekcji Config
"credential_secret": "tu_podajemy_dowolne_haslo",
"dark_mode": true, - jeśli ktoś woli ciemny motyw
"ssl": false, - na razie wyłączamy ssl (zmienimy to już niedługo)
Startujemy nowo zainstalowany dodatek. Powinna pojawić się nowa ikona w menu po kliknięciu której naszym oczom ukaże się poniższy ekran.

Gotowe, można się bawić! Jednak jak mamy to robić to już w następnym artykule. Na który już teraz zapraszam.
Na koniec, tak jak zawsze, zachęcam do zadawania pytań w komentarzach.
Komentarze